Cheap Protein

If you’ve spent just a few minutes looking online for protein powder you will see the massive differences in prices between products which are designed to do the same thing. The top brands claim to use superior products, especially the different types of whey inside their shakes. However, if you are looking for cheap protein there are alternatives.

1. Whey Concentrate

One of the cheapest source of protein available as a supplement, whey protein from concentrate does almost exactly the same job as many of the other types of protein available. The claimed differences between the types is actually quite small and some argue that it’s not even worth spending the money on an expensive “hydrolysed” or “isolate” manufactured whey protein.

Whey concentrate is cheaper because it requires less processing when compared to other protein powders, like whey isolate. But, due to this lack of extra processing it does contain more lactose, carbohydrate and other ingredients that the extended filtering process manages to filter out. That’s not necessarily a bad thing. If you have a lactose intolerance then it might be but otherwise maybe it’s not a problem for you. It will mainly depend on your sensitivity to it.

Another factor to bear in mind is the absorption rate of a whey concentrate compared to something like a hydrolyzed whey protein powder. The hydrolyzed whey protein has been partially digested so that it is more readily absorbed and therefore faster acting. If it’s an immediate, post exercise protein powder that you are looking for then this is definitely something worth considering.

2. Other Sources of Protein

You don’t necessarily have to use a protein powder to get your daily dose of protein, you can get it all from whole foods. This is a much less practical way to do it, as taking food with you on the go and at the gym is a little more difficult than adding some water to a protein powder.

Let’s take a can of tuna, for example. You can take that with you quite easily and crack it open straight after your workout. Maybe throw some sauce in the can and there you have a good source of protein. And to be honest getting your nutrients from whole foods is better than using supplements, in my honest opinion. I still use protein powders though, because it’s a convenient source.

So, how does a can of tuna compare to a protein concentrate in terms of cost? Let’s look at an example.

ProductCost per 100gProtein per 100gCost per protein gram
Tuna in spring water£0.9225g3.68p
MyProtein Impact Whey£0.9380g1.16p

All prices were correct at the time of writing. Impact whey price based on a 5kg pack. Tuna price based on 4x160g pack of Princess tuna.

As you can see, the price is about the same but the protein powder contains much more protein therefore the cost for every gram of protein is significantly lower. However, that being said, there are plenty of other good nutrients inside a can of tuna so it’s not just all about the protein content. Remember to diversify your protein sources in order to maintain a healthy and balanced diet.